Выбор доменных имен для коммерческих сайтов в украинском интернете


Целью статьи являются исследования использования доменных имен в украинском интернете и обоснование рекомендаций относительно оптимального выбора доменных зон для коммерческих интернет- ресурсов

Вибір доменних імен для комерційних сайтів в українському інтернеті

Метою статті є дослідження використання доменних імен в українському інтернеті та обґрунтування рекомендацій щодо оптимального вибору доменних зон для комерційних інтернет- ресурсів .
 

1. Функції доменного імені комерційного сайта та практика використання доменних імен на Україні.

. Доменне ім'я є необхідним елементом адресації в мережі Інтернет. Воно дозволяє ідентифікувати веб-сайт або адресу електронної пошти в мережі Інтернет з конкретною особою чи організацією. Слово "домен" у перекладі означає "область", "зона". Доменне ім'я представляє адресу будь-якого ресурсу в Інтернеті як послідовність слів. Ієрархічну структуру доменних імен можна представити у вигляді дерева. Повне доменне ім'я закінчується крапкою ".", що позначає корінь доменного дерева (ця завершальна крапка не видна користувачеві). Далі (справа наліво) по ієрархії йдуть домени верхнього рівня, за ними домени другого рівня, далі третього рівня. Домени третього рівня є піддоменами (субдоменами) для доменів другого рівня, а домени другого рівня є субдоменами для доменів верхнього рівня. Один від одного вони відділяються крапками. Наприклад: http://www.anons.com.ua, де:

"ua" - домене ім’я першого рівня, тобто, - домен, що визначає національну зону.

"com.ua " - - доменне ім’я другого рівня (домен другого рівня в зоні UA).

"anons.com.ua " - доменне ім'я. третього рівня (домен третього рівня в зоні COM.UA)

"www" - служба глобальної мережі Інтернет - World Wide Web (Всесвітня павутина).

В електронній поштовій адресі post@anons.com.ua доменне ім’я - anons.com.ua .

Основними вимогами до доменного імені сайта є його простота, зрозумілість і легкість для запам’ятовування.

Для комерційних сайтів важливими також є комунікативні функції доменного імені, зокрема:

- власне доменне ім’я сайта (в зоні другого рівня) сприяє довірі клієнтів, оскільки свідчить, що сайт належить стабільній великій компанії;

- власне доменне ім’я дозволяє створювати різні поштові адреси, що відповідають їх призначенню: sales@yoursite.com, editor@yoursite.com і т.д.

- багато з пошукових систем надають значення головній сторінці сайту домену другого рівня. При інших рівних умовах така сторінка часто оцінюється вище будь-якої іншої по певному пошуковому запиту

- доменне ім’я сайту другого рівня дозволяє виділити окремі в піддомени третього рівня, які в такому разі можуть функціонувати як окремі сайти. Якщо ж доменне ім’я основного сайту - третього рівня, то під домен четвертого рівня не приймуть до реєстрації багато з каталоги сайтів, знижається його цінність в якості рекламної площадки.

- приналежність доменного імені до національної зони є одним із важливих чинників, за яким основні пошукові системи - Google та Яндекс визначають приналежність до українських сайтів з подальшою преференцією при виводі результатів пошуку для українських користувачів системи.

Всі ці вимоги в повній мірі забезпечуються при реєстрації сайту доменного імені другого рівня в доменній зоні .UA. Але, за існуючими правилами реєстрації в зоні .UA, здійснити таку реєстрацію в змозі далеко не всі українські власники інтернет - ресурсів.

Згідно з умовами реєстрації в доменній зоні .UA, для реєстрації домена UA надаються копії наступних документів:

АБО: Дві нотаріально засвідчені копії Cвідотства про товарний знак.

АБО: Договір про передачу права власності на знак, у тому числі - ліцензійний договір (потрібно лише у випадку, якщо реєстрант домена не є власником Свідоцтва на товарний знак).

АБО: Для торговельної марки, зареєстрованої в України відповідно до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію товарних знаків - офіційне підтвердження Держдепартаменту інтелектуальної власності про наявність такої реєстрації.

Реєстрація товарного знака (торговельної марки) від дати подачі Заявки і до одержання Свідоцтва може займати 1,5 - 2 роки.[6] Для порівняння, - реєстрація домену в російській національній зоні .RU, в міжнародних зонах .COM, .NET та в багатьох інших зонах займає близько 10 хвилин, включаючи оплату, а ще через, в середньому, 8-10 годин сайт стає доступним в інтернеті за зареєстрованою адресою. За цих умов, навіть із найпопулярніших на Україні Інтернет ресурсів не всі є зареєстрованими в національній зоні .UA. В таблиці 1 представлені 10 найбільш відвідуваних українськими користувачами Інтернет згідно з рейтингом порталу Bigmir)net [7] на 16.06.2008

Таблиця 1. Найбільш відвідувані користувачами українського інтернет ресурси, згідно рейтингу порталу Bigmir)net.

Місце в рейтингу

Ресурс

Домен

1

UKR.NET - это - мой Интернет! Всеукраинский провайдер интернет, бесплатная почта @ukr.net

ukr.net

2

Bigmir)net - чем больше, тем лучше! Крупнейший украинский портал: почта, новости, рейтинг, работа, погода, гороскоп, знакомства, чат, фотоальбомы, видео, приколы, дневники, online-радио, телепрограмма, магазины, игры, sms

bigmir.net

3

MARKETGID - Хиты продаж, подборка самого интересного в ИнтернетВиртуальный Торгово-Развлекательный Центр. Хиты продаж, подборка самого интересного в Интернет. Распродажа переходов покупателей на товары, читателей на новости.

marketgid.com

4

FREEMAIL.ukr.net - Украинская электронная почта годаСамый удобный и популярный украинский сервер бесплатных почтовых ящиков.

new.ukr.net

5

I.UA - это что-то новенькоеУкраинский портал нового поколения.

i.ua

6

FOOTBALL.UA Весь футбол на одном сайте

football.ua

7

Ua.ReadMe.Ru - Новостная поисковая системаНовостная поисковая система

ua.readme.ru

8

TUSE.UA - Первая украинская социальная сетьПервый и самый крупный, самый дерзкий проeкт для общения и развлечения в сети интернет и за ее пределами!

tuse.ua

9

GISMETEO.UA: Вся погода по УКРАИНЕПодробный прогноз погоды (температура, осадки, давление, сила ветра, геомагнитная обстановка) по 142+ городам Украины и по 4000+ городам Мира в ближайшие 72 часа. Долгосрочные прогнозы (10 дней). Погодные карты Мира.

gismeteo.ua

10

RedTram - Украина. Информационно-новостная поисковая система.Самые читаемые новости дня.

ua.redtram.com

Як видно з таблиці 1, трійка найбільш відвідуваних інтернет-ресурсів України зареєстровані в доменних зонах верхнього рівня загального користування COM і .NET, а з десяти найпопулярніших на Україні ресурсів до національної доменної зони UA належать лише чотири.

Однією з причин такої ситуації, є особливості адміністрування національної доменної зони України приватною комерційною структурою ООО "Хостмастер", яка встановлює і виконувані нею правила реєстрації. Зокрема, для боротьби з кіберсквотерством - реєстрацією привабливих доменів з метою їх перепродажу, була встановлені такі жорсткі правила реєстрації в національній доменній зоні UA, що для більшості власників українських інтернет - ресурсів реєстрація в цій зоні стала недоступною [5]. В зв’язку чим, як видно з таблиці 1, значна частина українських веб-ресурсів реєструється в міжнародних доменних зонах верхнього рівня загального користування

2. Характеристика доменів верхнього рівня загального користування

Історично так склалось, що всі домени верхнього ( першого) рівня поділяються на дві великі категорії - загального і національного користування. До доменів загального користування (gTLD) відносять COM, NET, ORG, і т.д. А національні, двохлітерні домени (ccTLD ) виділяються для конкретної країни або регіону. Наприклад - UA, RU, DE, EU та інші національні домени, що визначають територіальну приналежність.

Спочатку домен СOM призначався для комерційних організацій, домен ORG - для некомерційних організацій, і домен NET - для всіх, хто пов'язаний з розвитком мереж і телекомунікаційних технологій. Однак згодом реєстрація доменыв у цих зонах стала зовсім вільної, і зареєструвати домен у них може кожен бажаючий. Станом на 15.06.2008p. зареєстровано 14 928 685 доменів . COM, 4 501 415 доменів .NET, 464 328 доменів .ORG. В середньому, на протязі 2007 року, база реєстрації в зонах COM і NET щомісяця зростала на 2,5 мільйонів імен. За цих умов стає все важче знаходити вільні привабливі доменні імена в цих зонах

Домени INT, EDU, GOV, MIL, що також з'явилися в 1984 р., відразу стали "спеціальними" або, як їх називають фахівці, "обмеженого використання". Домен BIZ (від англійського слова business - бізнес, справа, комерційна діяльність) - один з нових загальних доменів верхнього рівня, призначений для комерційних організацій, підприємств і корпорацій. всі кооперативи в усьому світі зможуть зареєструвати домены в зоні COOP. Із семи прийнятих у листопаді 2000 р. доменів верхнього рівня три є спеціальними: MUSEUM, AERO і PRO. Домен NAME призначений для всіх, хто хотів би зареєструвати в Інтернет своє ім'я й прізвище як доменне ім'я. Також можна зареєструвати фірмове найменування й товарний знак. У зоні NAME пропонуються для реєстрації доменні імена тільки третього рівня. Так, веб-адреса для фізичної особи буде виглядати в такий спосіб: ім'я.прізвище.name або прізвище.ім'я.name. Або, якщо реєструється домен для товарного знака, то він може виглядати як деяке_слово.компанія.name або компанія.деяке_слово.name.[8]

В 2005 р. з’явились п'ять нових спонсованих доменів верхнього рівня, обмеженого користування, TRAVEL, JOBS, CAT, TEL, MOBI, а в січні 2006 р. було оголошено про запуск домена MOBI. Стислі відомості про домени загального користування наведені в таблицях 2-6

Таблиця 2. Домени загального використання

gTLD

Призначення

COM

Commercial (для комерційних організацій)

NET

Networks (Інтернет, телекомунікаційні мережі)

ORG

Organizations (некомерційні організації або організації, що не попадають в інші категорії)

INFO

Information (відкритий для всіх домен)

BIZ

Business Organizations (для організацій)

NAME

Personal (для приватних осіб)

Таблиця 3. Спеціальні домени загального використання

gTLD

Призначення

COOP

Cooperatives (кооперативи)

MUSEUM

Museums (музеї)

AERO

Air-transport industry (повітряно-транспортна індустрія)

PRO

Accountants, lawyers, and physicians - professionals (для фахівців - бухгалтерів, юристів і лікарів)

Таблиця 4. Домени спеціального призначення:

gTLD

Призначення

INT

International Organizations (міжнародні організації)

EDU

Educational (освітні проекти)

GOV

US Government (уряд США)

MIL

US Dept of Defense (Департамент безпеки США)

Таблиця 5. Спонсовані домени обмеженого використання:

gTLD

Призначення

TRAVEL

Для турагентств, туроператорів, авіакомпаній, готельних мереж і всіх, хто має відношення до індустрії подорожей, екскурсій, відпочинку

JOBS

Для сайтів, що встановлюють комунікації роботодавців з найманими робітниками

CAT

Для лінгвістичного й культурного співтовариства іспанської Каталонії

TEL

Для зберігання й керування персональними й корпоративними контактними даними

MOBI

Для сайтів і сервісів, орієнтованих на роботу з мобільними телефонами й бездротовими пристроями

ASIA

Для сайтів та сервісів, орієнтованих на громадян Азії

3. Реєстрація українських доменів

На Україні діють обмеження на реєстрацію наступних доменів:

1. Домен UA - тільки для власників торгових марок. Тобто, доменне ім'я другого рівня (наприклад, FIRMA.ua), згідно Правил домена UA, делегується тільки власникові прав на знак для товарів і послуг (торгову марку, товарний знак), зареєстрований в Україні.

2. Домен NET.UA призначений для юридичних осіб, резидентів України.

3. Домен EDU.UA - тільки для освітніх установ.

4. Домен GOV.UA - тільки для державних установ.

Реєстрація особистого домена в зонах EDU.UA чи GOV.UA неможлива.

З 2001 року, за весь час функціонування національного домена, загальна кількість імен у домені .UA ледь перевищило 300 тис. і на 1 січня 2008 року склало 335 073 реєстрацій. При цьому всього лише 4971 імен з них є приватними доменними іменами другого рівня (для порівняння: 1 січня 2007 року загальна кількість доменов третього рівня в.UA становило 241 665, а доменів формату "firma.ua" - 3238).

Найбільш популярними для реєстрації приватних користувачів на сьогодні є домени другого рівня COM.UA, ORG.UA и NET.UA. За даними ТОВ "Хостмастер", в 2007 році число імен у домені COM.UA збільшилося на 52,45 %, а в домені NET.UA - на 65,33 % і до 1 січня 2008 року склало 94 800 і 53 096 доменів відповідно. А найвищі показники приросту зареєстровані в домені ORG.UA, що збільшився в 2,37 рази

Домен COM.UA, я кому в січні 2008 року було зареєстроване стотисячне доменне ім’я, в українській доменній зоні відіграє роль своєрідної заміни недоступного для приватних осіб національного домену верхнього рівня. Однак, суттєвим недоліком цього домену є те, що він недостатньо презентабельним для користувачів російського інтернету, де національний домен .RU є доменом загального використання. Такі користувачі далеко не завжди свідомі суто національних особливостей організації українського інтернету і часто сприймають український домен COM.UA як аналогію свого домену COM.RU, який не користуеться значною популярністю, нарівні з іншими домен другого рівня.

Окремого варто розглянути українські домени BIZ.UA, CO.UA, TM.UA. Вони є звичайними доменними іменами в зоні .UA, зареєстрованими приватними особами. Останні продають субдомени користувачам, які не бачать різниці між приватним і публічним доменом. В цьому немає нічого протизаконного, але той, хто реєструє в одній з вказаних зон свій домен, повинен усвідомлювати, що його користувальницькі права не гарантовані адміністративною системою світової доменної ієрархії.

Регіональні українські домени

Регіональні домени вказують, що суб'єкт веде свою діяльність у певному регіоні або має відношення до цього регіону. Регіональні доменні імена не мають специфічних вимог, окрім декількох доменів, зареєструватись в яких можуть виключно юридичні та фізичні особи, що знаходяться на території певної області. Запроваджені на Україні регіональні домени наведені в таблиці 6.


Таблиця 6. Українські регіональні домени.

Регіональні домени

Область, Регіон

vn.ua

.vinnica.ua

Вінницька область

.

.lutsk.ua

Волинська область

.dp.ua

.dnepropetrovsk.ua

Дніпропетровська область

.dn.ua

.donetsk.ua

Донецька область

.uz.ua

.uzhgorod.ua

Закарпатська область

.if.ua

. ivano-frankivsk.ua

Іано-франківська область

.kv.ua

.kiev.ua

Київська область

.

.crimea.ua

Крим

.

.sebastopol.ua

Севастополь

.kr.ua

.kirovograd.ua

Кіровоградська область

.lg.ua

.lugansk.ua

Луганська область

.

.lviv.ua

Львівська область

.mk.ua

.nikolaev.ua

Миколаївська область

.od.ua

.odessa.ua

Одеська область

.pl.ua

.poltava.ua

Полтавська область

.rv.ua

.rovno.ua

Рівенська область

.

.sumy.ua

Сумська область

.te.ua

.ternopil.ua

Тернопільська область

zp.ua

.zaporizhzhe.ua

Запорізька область

.zt.ua

.zhitomir.ua

Житомирська область

.kh.ua

.kharkov.ua

Харківська область

.ks.ua

.kherson.ua

Херсонська область

.km.ua

.khmelnitskiy.ua

Хмельницька область

.ck.ua

.cherkassy.ua

Черкаська область

.cn.ua

.chernigov.ua

Чернігівська область

.cv.ua

.chernovtsy.ua

Чернівецька область

Згідно [5] доля регіональних доменів другого рівня з кінця 2002 року зменшилась з 76% до 48%, а відносний приріст складає біля 20% щорічно. Тоді як доля доменів другого рівня загального призначення (.COM.UA, .ORG.UA, .NET.UA). з початку 2003 року на на теперішній час збільшилася з 24% до 52%, а відносний приріст досяг 60% у рік.

На сьогодні перша десятка по кількості зареєстрованих доменних імен другого рівня виглядить так: com.ua, kiev.ua, org.ua, dp.ua, net.ua, od.ua, in.ua, crimea.ua, ua, odessa.ua. В сумі це складає 87% від всіх українських доменних імен.

В майбутньому слід очікувати підвищення інтересу до регіональних доменів в зв’язку із розробкою функції пошуку по регіонах України пошуковою системою Яндекс. Вже сьогодні в інтерфейсі цієї пошукової системи впроваджено функції пошуку "лише на українських сайтах" та "у Києві". Згодом планується розповсюдити регіональний пошук і на інші регіони України.

Висновки

1. З огляду залучення максимальної кількості відвідувачів на комерційний сайт, доменне ім’я веб-ресурсу доцільно вибирати як з позицій сприйняття його потенційними клієнтами, так і з позицій сприйняття пошуковими системами, а також - з позицій функціональних можливостей доменного імені (створення в піддоменах сайтів з доменними іменами третього рівня, створення поштових адрес, та інше)

2. Для позитивного сприйняття доменними імені потенційними клієнтами, доменне ім’я повинно бути таким, що легко запам’ятовується, по можливості коротким, без помилок сприйматись на слух. Доменн6е ім’я комерційного сайту повинно максимально точно вказувати на область діяльності сайту. Якщо сайт орієнтований на клієнтів поза межами України, доменне ім’я краще вибрати в в зоні доменів першого рівня загального користування, аніж в зоні Українських доменів другого рівня. В найпопулярніших зонах загального користування COM, NET і ORG досить складно знайти привабливе англійське ім’я сайту, але при англійській транслітерації українських слів така задача спрощується. Наприклад, таке знайоме багатьом слово як промтовари може стати доменним ім’ям в любій зоні: на сьогодні вільні доменні імена promtovary.com, promtovary.net, promtovary.org, promtovary.com.ua, promtovary.ua.

3. Зважаючи на те, що інтернет-ресурс, віднесений такими пошуковими системами як Яндекс та Google до українських, отримує значну преференцію в списку пошукової видачі для користувачів, які зайшли і інтернет з території України, доцільно використовувати для орієнтованих на українську аудиторію сайтів доменні імена в українських доменних зонах. В іншому випадку необхідно вказати пошуковим системам, що сайт відноситься до українських використанням на ньому української мови, українськими номерами телефонів на сайті, поштовими індексами, вживанням назви українського міста, тощо.

4. Сайт, спрямований на надання товарів та послуг жителям певного регіону доцільно реєструвати в регіональній доменній зоні з огляду на перспективи запровадження регіонального пошуку пошуковою системою Яндекс.

5. В доменному імені доцільно використовувати транслітерацію ключевих слів, по яких користувачі інтернету будуть знаходити сайт. Наприклад, сайт з іменем promtovary.com, promtovary.net чи promtovary.com.ua отримає значну преференцію при пошуку по слову "промтовари" в пошуковій системі Google.